Renovering av spruthuset

Efter föreningensårstämman -21 beslutades det att det ålderstigna spruthuset skulle få stå kvar. Styrelsen beslöt därför att bilda en arbetsgrupp för att kunna bevara huset.

5000 kr av föreningens tillgångar avsattes för renovering och material. Resultatet kan ses på bilderna nedan. Det bör förtydligas att detta är en plats för föreningens hjärtstartare (skänkt av Mikael Nordlöf och Marika Svanberg) och en förvaringsplats för föreningens verktyg, att huset även historiskt, fungerat som brandstation bör ses som kuriosa. Där finns också en kraftig bensindriven vattenpump som medlemmar gärna får låna.

För att utföra renoveringen av spruthuset har följande personer varit engagerade: Andreas Karlsson, Göran Viklund, Lars Viklund, Kicki Viklund, Eva Sundström och Mats Sundström

De gamla ribborna och masoniten togs bort och huset rätades upp.
Spruthuset fick en ny stabil grund och faluröd-färg.
Delar av arbetsstyrkan!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *